فقر و غنای کهگیلویه و بویراحمد، جمع نقیضینی است که هنوز راهکاری عملی برای نزدیک‌ کردن این دو به هم اجرایی نشده اما اخیرا” برای شکم گنده فقر در این استان، چند برنامه امیدبخش اما روی کاغذ ارائه شده است.

به گزارش گفتمان توسعه به نقل از خبرگزاری فارس از یاسوج، داستان محرومیت و منابع غنی استان کهگیلویه و بویراحمد آنقدر تکرار شده است که دیگر شهره عام و خاص شده و برای خیلی‌ها هضم این موضوع که یک منطقه هم غنی باشد و هم فقیر بسیار سخت است.

مختصات فقر در این استان تابع علل گوناگونی است ولی در دو حوزه فقر عمومی ناشی از کمبود امکانات و زیرساخت‌ها و فقر معیشتی ناشی از درآمد ناچیز بخشی از جمعیت این استان، تقریبا علل‌، دردها، درمان و راهکارها مشخص است و اگر کمی همت و اراده جمعی باشد، با توان مدیریتی درون استانی می‌توان این فقر را به کمترین حالت ممکن آن رساند.

یکی از مهمترین مصادیق فقر، تنگ‌دستی و زندگی سخت برخی افراد و مددجویان است که برای تحقق این آرزوی مهم و البته دست یافتنی، یکی از دستگاه‌هایی که باید روی آن حساب باز کرد، کمیته امداد است اما شرط اصلی بازیگری موفق و نقش‌آفرینی این نهاد، حذف نگاه مستمری‌بگیری و سیاست ماهی دادن موقت به فقرا است.

امیدها به حذف این نگاه تا حدی به وجود آمده و در صحبت‌های روی کاغذ مدیرکل جوان کمیته امداد، سیاست‌های امیدوارکننده‌ای وجود دارد که اگر برای تحقق عملی آن‌ها، شرایط فراهم شود شاهد تغییر محسوسی در وضعیت فقر جامعه و زندگی فقرا در این استان خواهیم بود.

با وجود این امیدواری‌ها ولی باید گفت که شکم فقر در کهگیلویه و بویراحمد آنقدر بزرگ است که به همین راحتی پر نمی‌شود اما کاری غیرممکن هم نیست و شرایط آن حداقل در این دوره بیش از هر دوره‌ای فراهم است.

یکی از راه‌های مهم کاهش مشکلات فقرا تکیه بر توان مالی افراد دارای تمکن مالی، خیرین و به اصطلاح پولدارهای همین است، راهی که به اعتراف مدیرکل کمیته امداد این استان در آن می‌لنگیم و ضعیف عمل کردیم.

بدون شک فقر یک فقیر کهگیلویه و بویراحمدی با غنای همسایه و انسان نیکوکار همین استان حل می‌شود؛ قرار هم نیست که برای رفع مشکل یک نیازمند، سرمایه هنگفت و نام و نشان خاصی از خیربودن داشت بلکه آنچه برای کمک به دیگران نیاز هست، دل دریایی و سخاوتمند است که عمده مردم این استان چنین خصلت مهربانانه و نوع‌دوستی را دارند.

اما با این وجود همان گونه که فقر و غنای کهگیلویه و بویراحمد با هم وجود دارند و هضم آن‌ها در کنار هم جمع نقیضین هست، وجود انسان‌های نوع‌دوست با تفکر ناب عشایری و روستایی و آمار بسیار پایین مشارکت همین مردم در کمک به دیگران نیز متناقض هستند که باید از سوی متخصصین امر مورد واکاوی قرار گیرند.

متأسفانه ۸۰ درصد حامیان ایتام و خیرینی که در این استان به فقرا کمک می‌کنند، غیربومی و خارج از این استان هستند که جای یک سؤال بزرگ را در اذهان به وجود می‌آورد که چرا فرهنگ مشارکت در کار خیر و نیکوکاری در این استان ضعیف است.

به نظر می‌رسد یکی از مهمترین علل این ضعف، عدم ساماندهی و هماهنگی از سوی نهاد متولی یعنی کمیته امداد است که البته با اذعان مدیرکل جوان و باانرژی این نهاد، این امیدواری وجود دارد که به فکر برطرف کردن این ضعف نیز باشند.

در کنار این تلاش برای نظم بخشیدن به امر کمک کردن و تشکیلاتی کردن آن، اعتمادسازی کمیته امداد برای پگونه و کجا هزینه کردن کمک‌ها و مشارکت‌های نقد و غیرنقد مردم نیز ضروری است.

باید کاری کنیم که این فرهنگ در کهگیلویه و بویراحمد جا بیفتد که هیچ همسایه‌ای از همسایه فقیر خود بیخبر نباشد و به فکر مشکلات همدیگر باشند.

یکی از برنامه‌های خوبی که در راستای ساماندهی جذب مشارکت‌های مردمی قرار است در این استان از سوی کمیته امداد اجرایی شود، راه‌اندازی کمپین “خوب باشیم” است که قرار است در فضای مجازی شکل بگیرد و همه کهگیلویه و بویراحمدی‌های نیکوکار را دور هم جمع کند و فرهنگ احسان و انفاق را بیش از گذشته ترویج دهد.

در این کمپین، آنگونه که فرید محبی گفته است، افراد دارای تمکن مالی و انسان‌های نیکوکار از صنف‌های مختلف از پزشک و معلم گرفته تا تعمیرکار و پیمانکار و بنا شناسایی و در یک کمپین عضو می‌شوند و از سوی دیگر نیازمندی‌های اهالی فقر نیز شناسایی و ویترین می‌شوند تا دلهای دریایی برای راضی کردن دل یک فقیر به میدا نبیایند و با کمک‌های نقد و غیرنقد بخشی از نیازهای این افراد را رفع کنند.

در این کمپین علاوه بر کمک‌های نقد، یک تعمیرکار، مسئولیت تعمیرات یک خانواده، پزشک مسئولیت درمان رایگان یا کم هزینه یک بیمار، بنا، مسئولیت ساخت بخشی از مسکن یک مددجو و خلاصه هر کس به طریقی خود را عضو کاروان نیکوکاران می‌کند.

سیاست جدید کمیته امداد، پای کار آوردن دهک‌های بالای استان کهگیلویه و بویراحمد برای جنگ با فقر است که نیازمند همراهی دیگر مسئولان و ادارات است.

این کار خوب، بدون شک با نیات الهی، مسیر موفقیت را طی می‌کند اما همراهی رسانه‌ها و مردم با این طرح خوب و ترویج آن می‌تواند، موفقیت آن را تضمین کند.

از سوی دیگر، کمیته امداد در یک برنامه امیدوارکننده دیگر، بنا دارد تا طرحی را در قالب سند جامع فقر اجرایی کند که هر اداره برای رفع مشکلی از مشکلات فقرا تعهدی را بپذیرد و خدماتی را به آن‌ها ارائه کند.

ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که در حال حاضر، ۹۰۰ بیمار صعب‌العلاج، ۳۰۸۵ یتیم، ۸۲۵۱ دانش‌آموز، ۲۰۲۳ دانشجو، ۱۴۱ طلبه، هزاران نیازمند مسکن، ۱۰۰۰ زوج منتظر جهیزیه، ۴۰۰۰ بیکار منتظر شغل، ۸۰۰ خانوار در نوبت تحت پوشش کمیته امداد، صدها خانواده طلاق، هزاران جوان نخبه بی‌پول و هزاران خانواده در مضیقه برای تأمین معیشت خود و به طوری کلی ۱۳ درصد کل مردم این استان نیازمند کمک در زمینه‌های مختلف هستند.

این در حالی است که ده‌ها هزار نفر در این استان با انواع گرفتاری به دلایلی از حمایت‌های کمیته امداد بهره‌مند نیستند و ده‌ها هزار نفر دیگر گرفتاری‌هایشان دور از چشم دیگران است.

منبع: خبرگزاری فارس

نظر شما!!