حذف یارانه سه دهک بالای درآمدی و افرادی که درآمد سالانه آنها بیش از ۳۵ میلیون تومان در سال (تقریبا معادل ۳ میلیون تومان در ماه) است، در مجلس به تصویب نهایی رسید، اما خانوارهای دارای ۵ فرزند به بالا از این قانون مستثناء شدند.

علی‌رغم مخالفت دولت، مجلس در نهایت رای به حذف یارانه ۲۴ میلیون نفری داد که جزو سه دهک بالای درآمدی هستند و درآمد سالانه آنها بیش از ۳۵ میلیون تومان در سال است. این در حالی است که دولت در چند نوبت مخالفت خود را با این مصوبه اعلام کرده بود. به گزارش گفتمان توسعه به نقل از اقتصاد آنلاین، محمدباقر نوبخت که امروز هم در صحن علنی مجلس حضور داشت با معیار درآمد ۳۵ میلیون تومان در سال مخالفت کرد و گفت: ممکن است خانواری که دارای این درآمد است بیمار لاعلاج و یا فرزند دانشجو داشته باشد. دولت نمی‌تواند با معیار درآمد یارانه افراد را حذف کند.

اما نمایندگان بدون توجه به این موارد، رای به حذف یارانه‌ها دادند و دولت را موظف کردند یارانه ۲۴ میلیون نفر را از تیرماه حذف کند و وزارت رفاه را مکلف کردند هر سه ماه یکبار گزارش کار خود را به مجلس ارائه دهد.

مصوبه امروز مجلس عینا مشابه مصوبه‌ای است که در کمیسیون تلفیق تصویب شد، اما برای بررسی بیشتر به این کمیسیون ارجاع داده شد و امروز هم نمایندگان با موجود مخالفت‌های چند باره دولت آن را تصویب کردند.

سخنگوی دولت طی هفته جاری در چندین نوبت اعلام کرد که معیار حذف مجلس برای یارانه‌ها معیار درستی نیست. وی همچنین گفته بود مجلس در حالی می‌گوید ۲۴ میلیون نفر باید حذف شود که تنها ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مشمول معیاری می‌شوند که مجلس وضع کرده است.

سال گذشته هم در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۴ مجلس قید درآمدی ۲٫۵ میلیون تومان در ماه را برای حذف اعلام کرد که با مخالفت دولت و سخنرانی نوبخت در صحن علنی، نمایندگان از خیر آن گذشتند و تعیین معیار حذف را به خود دولت واگذار کردند. اما امسال مجلس ترجیح داد معیار حذف را هم خودش تعیین کند.

چه کسانی حذف می‌شوند؟
بر اساس بند الحاقی ۱ به لایحه بودجه، دولت موظف است در سال ۱۳۹۵ یارانه نقدی سرپرست خانوار اقشار زیر را حذف کند:

۱- کلیه تجار و صاحبان مشاغل آزاد که درآمد سالانه آنها حداقل ۳۵۰ میلیون ریال باشد.

۲- نمایندگان مجلس شورای اسلامی، قضات و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی وی دولتی و غیردولتی، پزشکان و دندانپزشکان

۳- کلیه کارکنان دولت و قوای سه‌گانه و شهرداری‌ها و کلیه مؤسسات عمومی و مؤسسات عمومی غیردولتی و کلیه کارکنان نیروهای مسلح و بازنشستگان کشوری و لشکری و کلیه حقوق‌بگیران و مستمری‌بگیران مشمول تأمین اجتماعی و همه دریافت‌کنندگان حقوق و مستمری بخش دولتی و غیردولتی که دریافتی سالانه آنها بیش از ۳۵۰ میلیون ریال باشد.

۴- کلیه مدیران و اعضای هیأت مدیره و بازرسان شرکت‌های دولتی و غیردولتی و وابسته به دولت و نهادهای عمومی غیردولتی و کلیه مدیران و اعضای هیأت مدیره و رؤسا و معاونان مناطق و شعب بانک‌ها و بیمه‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری و کلیه کارکنان اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی که دریافتی سالانه آنها بیش از ۳۵۰ میلیون ریال باشد.

۵- کلیه ایرانیان مقیم خارج کشور

۶- کلیه اشخاصی که در سه دهک بالای درآمدی کشور هستند و در موارد فوق ذکر نشده‌اند.

اما بر اساس بند الحاقی ۵ خانوارهایی که تعداد فرزندان تحت تکفل آنها ۵ نفر و بیشتر باشند از شمول این تبصره خارج بوده و با هر درآمدی با تقاضای آنها از یارانه برخوردار هستند. به همین دلیل دولت موظف است در تشخیص خانوارهای سه دهک اول درآمدی تعداد جمعیت خانوار را مورد توجه قرار دهد.

نحوه هزینه‌کرد درآمدهای حذف یارانه نقدی
براساس مصوبه مجلس در سال ۹۵ منابع مالی حاصل از اصلاح قیمت کالاها و خدمات ۴۸ هزار میلیارد تومان است که با استفاده از انواع روش‌های پرداخت نقدی و غیرنقدی بین خانوارهای هدف و نیازمند توزیع می‌شود و یا صرف خدمات حمایتی و کمک به بخش تولید می‌‌شود.

اما موارد دیگری هم برای منابع حاصل از حذف یارانه‌ها مشخص شد:

الف- ۳۰ درصد جهت یارانه سود تسهیلات اشتغال با اولویت خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام‌خمینی (ره) و بهزیستی و ایثارگران و رزمندگان معسر و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و جوانان

ب- ۳۵ درصد جهت پرداخت یارانه سود تسهیلات به واحدهای کوچک و متوسط صنعتی، معدنی، کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی، گردشگری و صادراتی

ج- ۱۵ درصد جهت حمایت از نوسازی صنایع با رویکرد کاهش مصرف شدت انرژی

د- ۲۰ درصد جهت ارائه مشوق‌ها و زیرساخت‌های صادراتی

همچنین مجلس تصویب کرد که از ابتدای تیرماه پپرداخت یارانه به افرادی که باید حذف شوند تصرف در اموال عمومی بوده و جرم محسوب می‌شود. همچنین دریافت یارانه توسط افرادی که به موجب این تبصره استحقاق دریافت یارانه ندارند مستوجب جریمه نقدی به میزان ۲ برابر مبلغ دریافتی است.

  • منبع: اقتصاد آنلاین
  • گفتمان توسعه: روزنه ای رو به پیشرفت و توسعه(goftemanetoseeh.ir)

نظر شما!!