گردو پی‌کان یا پیکَن (Pecan) گونه‌ای از گردو است. این گونه گردو بومی آمریکای شمالی است و در ایالات متحده و مکزیک می‌روید.

پی كان يا گردوي گرمسيري تنها جنس از گردوئيان است كه نياز سرمائي پائيني داشته و در مناطق نیمه گرمسیری، به خوبي رشد و نمو کرده و محصول مناسب با كيفيت بالائي توليد مي­كند. خاستگاه پی کان، آمریکای شمالی و مرکزی است. مغز این میوه از لذیذترین خشکبارها بوده و ارزش غذائی بالائی دارد. میزان بالای اسید اولئیک در پی کان از ویژگی های منحصر به فرد این گیاه  است. در برخی از ارقام پی کان، میزان اسید اولئیک بیش از دو برابر گردوی معمولی بوده و به بیش از ۷۵ درصد می رسد. امروزه در دنیا توسعه كشت پی كان در مناطقی که محدودیتی از نظر اقلیمی  برای این درخت ندارند بسیار مورد توجه قرار گرفته است. کشور آمریکا بزرگترین تولید کننده پی کان در دنیا بوده و تولید و عرضه ارقام تجاری را در انحصار خود دارد.  لازم به توضیح است قیمت هر اصله نهال ارقام تجاری پی کان در ایالت های تولید کننده پی کان در امریکا ، بین ۸۰ تا ۱۵۰ دلار است. به عنوان مثال یک نهال پیوندی رقم Graking با ارتفاع ۱۸۰ سانتی متر به قیمت حدود ۱۲۵ دلار آمریکا عرضه می شود.

wpid-pecan2-660x330-660x330

مشکلات جدی که نهال­ های بذری خشکبار بویژه گردوی پی کان ، اهمیت تولید نهال پیوندی آنها را نشان می­دهد. طولانی شدن دوره نونهالی، کاهش شدید عملکرد و کیفیت محصول و عدم امکان مدیریت گرده افشانی درختان بذری در مقایسه با درختان پیوندی، از جمله این مشکلات است. از سوئی دیگر، خصوصیات ویژه پی کان و مشکلات عدم موفقیت تولید نهال پیوندی،  باعث شده است که علی رغم گذشت ۴۷ سال از ورود ارقام برتر پی کان به کشور، توسعه چندانی نیابد.

pekan 2

هم اکنون تمامی ارقام پکان مشتمل بر ۱۴ رقم  Apachee، Stuart1 ، ۳J ، Stuart2 ،  Mahan، Wichita ، Mohawak ، Gratex ،  ۱۰J ،Perque ، Comanch ، ۶M ، Graking و Choctaw تکثیر شده ­اند. نکته جالب این که بسیاری از نهال های تکثیر شده با گذشت تنها یک سال از زمان پیوند، به گل رفته­ اند.

pekan3

محققان مؤسسه تحقیقات اصلاح و  تهیه نهال و بذر در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی صفی ­آباد دزفول موفق گردیدند برای اولین بار در کشور ارقام مختلف پی کان یا گردوی گرمسیری را با استفاده از تکنیک کابل حرارتی تغییر یافته ابداعی در بخش تحقیقات باغبانی، از طریق پیوند تکثیر نمایند. با این موفقیت، امکان تأمین نهال­های ارقام مورد نیاز جهت توسعه کشت و احداث باغات مادری پی کان در استان­های مختلف به­ ویژه گلستان، فارس و مازندران فراهم گردیده و حتی این امکان وجود دارد تا نهال ارقام تجاری، به خارج از کشور صادر شود.

  • منبع: موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر
    • گفتمان توسعه: روزنه ای رو به پیشرفت و توسعه

نظر شما!!